ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը, հանձնաժողովի անդամներ Սարգիս Խանդանյանը, Մարիա Կարապետյանը, Ասպրամ Կրպեյանը, Հայկ Մամիջանյանը նոյեմբերի 9-ին հանդիպել են Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ Եվրոպական միության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Բոգդան Կլիխին:
Էդուարդ Աղաջանյանը, ողջունելով Բոգդան Կլիխին խորհրդարանում, նշել է, որ այս տարին խորհրդանշական է երկու երկրների համար. հայ-լեհական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակն է: Նա գոհունակությամբ փաստել է, որ այս տարիներին արձանագրվել է հարաբերությունների դինամիկ զարգացում:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է երկու խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների համատեղ նիստերի ձեւաչափը եւ հույս հայտնել, որ համագործակցությունը շարունակական կլինի:
Բոգդան Կլիխը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար: Նշելով, որ սա իր չորրորդ այցն է Հայաստան՝ նա գնահատել է նման բարձր մակարդակի երկխոսության հնարավորության ընձեռումը:
Էդուարդ Աղաջանյանը հանգամանալից ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սեպտեմբերի 13-ին սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը, անդրադարձել մի շարք կարեւոր հումանիտար խնդիրների, որոնք առաջացել են Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի դեմ ադրբեջանաթուրքական տանդեմի սանձազերծած ագրեսիայի հետեւանքով:
Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է օր առաջ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրսբերման եւ հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման անհրաժեշտությունը:
Նա նշել է, որ Հայաստանն ակնկալում է լեհ գործընկերների գործուն աջակցությունը հայ ռազմագերիներին օր առաջ հայրենիք վերադարձնելու, ինչպես նաեւ Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային եւ կրոնական ժառանգության փրկության ուղղությամբ տարվող ջանքերին:
Հայկ Մամիջանյանը տեղեկացրել է, որ երեկ է վերադարձել Լեռնային Ղարաբաղից: Նա հյուրին ներկայացրել է իր եւ գործընկերների մտահոգությունն Արցախում տիրող իրավիճակի, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի կողմից հնչող ռազմատենչ հայտարարութունների վերաբերյալ:
Բոգդան Կլիխը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին: «Մենք ակնկալում ենք տարածաշրջանում հասնել անվտանգության շատ արագ փոխակերպման: Անվտանգության ճարտարապետությունն արագ փոփոխվում է, եւ մենք՝ որպես Հայաստանի բարեկամ երկիր, փորձում ենք առավել զարգացնել մեր հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում: Մենք ունենք բավականին փորձառություն եւ պատրաստ ենք ծանոթացնել Հայաստանին եվրոպական գործիքակազմին, ինչն օգտակար կլինի»,- ասել է նա:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության հեռանկարներին վերաբերող հարցեր:

9 ноября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян, члены комиссии С.Ханданян, М.Карапетян, А.Крпеян, А.Мамиджанян встретились с председателем Комиссии по внешним отношениям и вопросам ЕС Сената Республики Польша Богданом Кличем.
Приветствуя Богдана Клиха в парламенте, Э.Агаджанян отметил, что нынешний год является знаковым для обеих стран, – это 30-летие установления армяно-польских дипломатических отношений. Он с удовлетворением констатировал, что в эти годы зафиксировано динамичное развитие связей.
Э.Агаджанян подчеркнул важность формата совместных заседаний идентичных внешнеполитических комиссий двух парламентов и выразил надежду, что сотрудничество будет последовательным.
Богдан Клих, поблагодарив за теплый прием и отметив, что это его четвертый визит в Армению, высоко оценил возможность диалога на подобном высоком уровне.
Э.Агаджанян подробно представил ситуацию вследствие азербайджанского вторжения 13 сентября на суверенную территорию Армении, затронул ряд важных гуманитарных проблем, возникших в результате агрессии азербайджано-турецкого тандема против Нагорного Карабаха и РА.
Председатель комиссии подчеркнул необходимость немедленного вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории РА и безусловного соблюдения режима прекращения огня.
Он отметил, что Армения рассчитывает на действенную поддержку польских партнеров в возвращении армянских военнопленных на родину, а также на усилия по сохранению армянского историко-культурного и религиозного наследия на территориях Арцаха, находящихся под азербайджанским контролем.
А.Мамиджанян проинформировал гостя о недавнем посещении Нагорного Карабаха, сложившейся там ситуации, обеспокоенности воинственными заявлениями Азербайджана.
Богдан Клих выразил готовность поддержать процесс мирного урегулирования конфликта. “Мы рассчитываем на скорые перемены в сфере безопасности в регионе. Архитектура безопасности быстро меняется, и мы, как дружественная Армении страна, стараемся и дальше развивать наши отношения в различных сферах. У нас довольно большой опыт, и мы готовы познакомить Армению с европейским инструментарием, что будет полезно", - сказал он.