ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը, հանձնաժողովի անդամներ Սարգիս Խանդանյանը, Մարիա Կարապետյանը, Ասպրամ Կրպեյանը, Հայկ Մամիջանյանը նոյեմբերի 9-ին հանդիպել են Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ Եվրոպական միության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Բոգդան Կլիխին:
Էդուարդ Աղաջանյանը, ողջունելով Բոգդան Կլիխին խորհրդարանում, նշել է, որ այս տարին խորհրդանշական է երկու երկրների համար. հայ-լեհական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակն է: Նա գոհունակությամբ փաստել է, որ այս տարիներին արձանագրվել է հարաբերությունների դինամիկ զարգացում:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է երկու խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովների համատեղ նիստերի ձեւաչափը եւ հույս հայտնել, որ համագործակցությունը շարունակական կլինի:
Բոգդան Կլիխը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար: Նշելով, որ սա իր չորրորդ այցն է Հայաստան՝ նա գնահատել է նման բարձր մակարդակի երկխոսության հնարավորության ընձեռումը:
Էդուարդ Աղաջանյանը հանգամանալից ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սեպտեմբերի 13-ին սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով ստեղծված իրավիճակը, անդրադարձել մի շարք կարեւոր հումանիտար խնդիրների, որոնք առաջացել են Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի դեմ ադրբեջանաթուրքական տանդեմի սանձազերծած ագրեսիայի հետեւանքով:
Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է օր առաջ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքից դուրսբերման եւ հրադադարի ռեժիմի անվերապահ պահպանման անհրաժեշտությունը:
Նա նշել է, որ Հայաստանն ակնկալում է լեհ գործընկերների գործուն աջակցությունը հայ ռազմագերիներին օր առաջ հայրենիք վերադարձնելու, ինչպես նաեւ Արցախի՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական պատմամշակութային եւ կրոնական ժառանգության փրկության ուղղությամբ տարվող ջանքերին:
Հայկ Մամիջանյանը տեղեկացրել է, որ երեկ է վերադարձել Լեռնային Ղարաբաղից: Նա հյուրին ներկայացրել է իր եւ գործընկերների մտահոգությունն Արցախում տիրող իրավիճակի, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի կողմից հնչող ռազմատենչ հայտարարութունների վերաբերյալ:
Բոգդան Կլիխը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին: «Մենք ակնկալում ենք տարածաշրջանում հասնել անվտանգության շատ արագ փոխակերպման: Անվտանգության ճարտարապետությունն արագ փոփոխվում է, եւ մենք՝ որպես Հայաստանի բարեկամ երկիր, փորձում ենք առավել զարգացնել մեր հարաբերությունները տարբեր ոլորտներում: Մենք ունենք բավականին փորձառություն եւ պատրաստ ենք ծանոթացնել Հայաստանին եվրոպական գործիքակազմին, ինչն օգտակար կլինի»,- ասել է նա:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ մի շարք ոլորտներում փոխգործակցության հեռանկարներին վերաբերող հարցեր:

On November 9, the Chair of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan, the Committee members Sargis Khandanyan, Maria Karapetyan, Aspram Krpeyan, Hayk Mamijanyan met with the Chairman of the Foreign Affairs and European Union Committee of the Senate of the Republic of Poland Bogdan Klich.
Welcoming Bogdan Klich in parliament, Eduard Aghajanyan noted that this year is symbolic for two counties: it is the 30th anniversary of the establishment of the Armenian-Polish diplomatic relations. He expressed with satisfaction that during these years, dynamic development of the relations was recorded.
The Chair of the NA Standing Committee on Foreign Relations highlighted the format of the joint sittings of the Committees on Foreign Relations of two parliaments and expressed hope that the cooperation would be continuous.
Bogdan Klich thanked his colleague for warm reception. Noting that this is his fourth visit to Armenia, he appreciated giving the opportunity of dialogue at high level.
Eduard Aghajanyan presented in detail the situation created as a consequence of the Azerbaijani aggression unleashed against the sovereign territory of the Republic of Armenia on September 13, touched upon a number of important humanitarian problems, which were caused because of the aggression launched by the Azerbaijani-Turkish tandem against Nagorno Karabakh and Armenia.
The Committee Chair emphasized the necessity of the immediate withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of the Republic of Armenia and the preservation of the unconditional ceasefire.
He noted that Armenia expects the Polish colleagues’ practical support in the efforts making for immediately returning Armenian prisoners of war to the homeland, as well as saving the Armenian historical-cultural and religious heritage on the territories of Artsakh appeared under the Azerbaijani control.
Hayk Mamijanyan informed that he returned from Nagorno Karabakh the day before. He presented to the guest his and his colleagues’ concern on the situation of Artsakh, as well as warfare statements voicing by Azerbaijan.
Bogdan Klich expressed readiness to support the peaceful settlement process of the conflict. “We expect very quick transformation of security in the region. The security architecture rapidly changes, and we, as a friendly country of Armenia, try more develop our relationship in different spheres. We have pretty experience, and we are ready to familiarize Armenia with the European tools, which will be useful,” he said.